Cambridge Audio har just presenterat en skivspelare som nästan inte kräver något av dig: ta upp den ur kartongen, koppla in den och sänk nålen. Den heter Spira, kostar €349 och finns i fem färger.
Pickupen är redan monterad och justerad, det sitter ett phonosteg inuti och en Bluetooth-sändare sköter den trådlösa lyssningen. Det är hela idén – och för en första skivspelare är den riktigt bra.
Viktiga funktioner och fördelar
- Spelklar direkt. En Audio-Technica AT3600L-pickup sitter förmonterad och justerad, så du behöver inte ta fram justeringsmallen före första skivan. Headshellet är avtagbart, vilket gör en senare uppgradering till den elliptiska 3600LE-nålen enkel.
- Inbyggt phonosteg. Anslut den direkt till aktiva högtalare eller en förstärkare med linjeingång, eller förbigå det inbyggda steget och använd ditt eget phonosteg.
- Bluetooth-sändare. Skicka dina skivor till Bluetooth-högtalare eller hörlurar utan kabel.
- Gedigen remdrift i grunden. Stålskivtallrik på 1,8 kg på en undertallrik, kullager, DC-motor och en enda elektronisk ratt för 33⅓ och 45 varv/min.
- Justerbar tonarm. Rak tonarm i aluminium med justerbar nålkraft och anti-skate, så att den kan växa med en bättre pickup.
- Fem utföranden. Svart, Vit, Blå, Grön och Orange, framtagna för att matcha Cambridge Audios aktiva L/R-högtalare.
Galleri
Vem passar den för?
Förstagångsköpare av vinyl, alla som bygger ett kompakt system kring aktiva högtalare och lyssnare som vill ha en färgglad, okomplicerad spelare med utrymme att uppgradera pickupen längre fram. Kombinera den med L/R S så har du ett komplett vinylsystem utan separat förstärkare.
Vem bör titta på annat: om du vill ha automatisk start/stopp eller en USB-utgång för att digitalisera skivor är Spira fel val – den är manuell och saknar USB.
Snabbspecifikationer
- Typ: manuell, remdriven (DC-motor), 33⅓ / 45 varv/min
- Pickup: Audio-Technica AT3600L, förmonterad
- Tonarm: rak aluminium, effektiv längd 218,5 mm
- Skivtallrik: 1,8 kg stål, filtmatta
- Wow & flutter: under 0,15 %
- Inbyggt RIAA-phonosteg med bypass, Bluetooth-sändare
- Mått: 41,8 × 12,2 × 34,3 cm, 5,95 kg
- Pris: €349
För- och nackdelar
Fördelar: förjusterad pickup, inbyggt phonosteg med bypass, Bluetooth, fem matchande färger.
Nackdelar: helt manuell, och Bluetooth-kvaliteten beror på den mottagande högtalaren eller hörlurarna.
Var du köper den
Spira finns redan hos Soundium i alla fem färger för €349. Den är nysläppt och våra första exemplar har inte kommit än, så den ligger under Kommer snart; beställ den via Spira-sidan så skickar vi den så snart den finns i lager.
Vill du ha hela systemet på en gång? I Litauen, Lettland och Estland kombinerar Spira + L/R S vinylset skivspelaren med Cambridge Audios aktiva L/R S-högtalare i matchande färg för €749 i stället för €848.
Slutsats
Spira försöker inte slå någon på specifikationer. Den tar bort vinylens krångliga första steg och lämnar vägen öppen för uppgraderingar, precis vad en instegsspelare ska göra. Vi kommer att ha den hos Soundium i alla fem färger.